סילוקית היא סוג של משאבת ניקוז ייעודית להעברת מים ממכשירי קצה כמו כיור, אמבטיה ואסלה, אל מערכת הביוב המרכזית. היא עושה זאת על ידי שאיבתם ממיכל מיוחד המחובר אל מכשירי הקצה, ריסוק המוצקים הקיימים במים, והעברה של המים אל מערכת הביוב. כל זאת, ללא מגע יד אדם מלבד כמובן השימוש באסלה, בכיור, באמבטיה, במדיח וכדומה – בצורה הרגילה.

סילוקית

כל מה שחשוב לדעת לפני רכישת סילוקית

סילוקית למרתף, לבית ולמשרד מעניקה פתרון זול ונוח הרבה יותר מאשר כל אפשרות אחרת בשוק, ולעיתים קרובות תשמש גם כפתרון היחיד. יחד עם זאת, לפני שאתם רוכשים את המכשיר, חשוב שתדעו כמה פרטים בסיסיים שיאפשרו לכם לבצע בחירה נכונה. אז לפני שאתם בוחרים סילוקית למרתף, לבית ולמשרד, חשוב שתדעו כמה דברים:

ראשית - סילוקית היא שם של מותג שניתן לאחת ממשאבות הניקוז הייעודיות, מבית היוצר של חברה צרפתית. מדובר במשאבה מצוינת אך היא לא היחידה בשוק ובהחלט קיימות נוספות. כאן באתר, ניתן לקרוא עוד על משאבות סילוקית (על המותג ועל המוצרים).

שנית - הסילוקיות השונות שמוצעות בשוק  נבדלות זו מזו לא רק ביצרנית אלא גם במאפייני המוצר:

  • יכולת העברת המים למעלה ולרוחק
  • יכולת להתמודד עם טמפרטורות גבוהות
  • רמת האטימות שלהן
  • יכולתן להתחבר למספר מכשירי קצה

טרם הרכישה, כדאי לבצע השוואה בין משאבות הניקוז הקיימות בשוק. באתר ניתנת האפשרות לקבל את כל הפרטים הנחוצים כדי שתוכלו לוודא בבטחה  שאתם קונים סילוקית מתאימה; לא בעלויות גבוהות יותר מהדרוש לכם, ובוודאי לא עם יכולות נמוכות מדי.

בנוסף, התקנה של סילוקית איננה משימה מורכבת מדי, אך כן מחייבת יכולות מקצועיות הולמות ומתן אישור מטעם היבואן למתקין. עלות התקנת סילוקית שגובים המתקינים אינו אחיד ולכן כדאי לקבל שתי הצעות מחיר לפחות כדי להחליט איזה איש המקצוע איתו אתם הולכים. יחד עם זאת, כמו עם הסילוקית עצמה, אין להתפשר על איכותו ומקצועיותו של המתקין רק כדי לחסוך כמה עשרות או מאות שקלים.

מי בכלל צריך סילוקית למרתף לבית ולמשרד?

ניתן להבין, אם כן, שהסילוקית נדרשת במקומות שבהם מסיבה זו או אחרת ישנה בעיה בהתחברות אל מערכת הביוב המרכזית. לדוגמא, אם יש לבית קומת מרתף שרוצים להסב אותה ליחידת דיור, ישנה בעיה להעלות מים מהאסלה אל מערכת הביוב המרכזית. כמו כן, אם מוסיפים למשרד יחידה המצויה במרחק אופקי גדול יחסית ממערכת הביוב המרכזית, סילוקית תספק פתרון מצוין שאינו כרוך בעלויות גבוהות מאוד.

כיצד יודעים שיש בעיה בסילוקית?

בין אם מדובר בסילוקית המיועדת לאמבטיה, לשירותים, לכיורים או למתקני מים אחרים, לא קשה לזהות כשמתחילה בעיה:

סתימה  - אם סילוקית המחוברת לשירותים איננה עובדת כראוי, ניתן לראות את המים באסלה מתחילים לעלות עד כדי מצב של סתימה מוחלטת. הבעיה הזו יכולה לנבוע ממספר גורמים ולעיתים מדובר בגורם פשוט למדי, כמו סילוקית שרק צריך לנקות חלק מהמרכיבים שלה.

נזילה/רעש - מעבר לכך, ממש לא קשה לזהות נזילה שיוצאת מהמשאבה של הסילוקית, או משאבה ש- "מזייפת" ומרעישה עם כל מיני זמזומים משונים.

בעיות חשמל - כמו כן, לעיתים קיימת בעיה חשמלית בסילוקית המתבטאת למשל בקצרים, בהפסקת פעילות לזמן מסוים או בהפסקה מוחלטת של פעילות המשאבה.

מידע חשוב על תיקון סילוקית

סילוקית ומשאבות ניקוז אחרות המוצעות בשוק המקומי נחשבות למוצרים אמינים ועמידים המשרתים את בעליהם לטווח הארוך. יחד עם זאת, כמו כל מתקן המשלב בין אלמנטים מכאניים, אלקטרוניים וחשמליים, גם הסילוקית עלולה לסבול עם הזמן מתקלות. במקרה זה יש לבצע תיקון סילוקית עם החברה שאצלה קניתם את המכשיר או עם גורם אחר, וזאת בהתאם לתוקף תקופת האחריות והיקפה. 

הזמנת איש מקצוע וניצול האחריות - כאשר הסילוקית מפסיקה לפעול באופן תקין נוצרת בעיה חמורה עבורכם, עד כדי מצב של אי יכולת להשתמש במקלחת, בשירותים ואף בחדר המסוים. על כן, חשוב לכם מאוד לקבל טיפול מהיר בבעיה ולשם כך יש לפנות אל החברה שממנה קניתם את המוצר והתקינה אותו.

במידה והאחריות על הסילוקית נגמרה (לרוב תקופה עומד על שנתיים או שלוש שנים), תוכלו לפנות לגורמים מקצועיים העובדים באזור מגוריכם. לפני שאתם מזמינים אותם חשוב לוודא כי יש להם ניסיון רב בתיקון סילוקית, הסבירו להם מה אתם רואים כעת שאינו כשורה, נסו לברר לגבי טווח מחירים ראשוני, וכמובן בדקו מתי יוכלו אנשי השירות להגיע אליכם. 

עלויות סבירות של חלקי החילוף -  הבשורות הטובות הן, שקיים היצע רחב יחסית של חלקי חילוף איכותיים ומקוריים לסילוקית ולמשאבות הניקוז הנוספות. על כן, במרבית המקרים יוכלו בעלי המקצוע לטפל בבעיה בצורה מהירה ויעילה, מבלי שתידרשו לעלויות גבוהות במיוחד וכך תוכלו לחזור ולהשתמש במשאבה בבטחה וביעילות. בין אם מדובר בכרית הפיקוד שצריך להחליף אותה, במנוע המשאבה וכדומה – סביר להניח שתוכלו לקבל פתרון מהיר ואפקטיבי לבעיה.

יחד עם זאת, יש לפנות לטכנאים המכירים היטב את הסילוקית הקיימת בביתכם, על מנת שיוכלו לספק מענה הולם ואמין. כאמור, אם יש לכם שאלה לגבי תיקון סילוקית, או שאתם מחפשים בעל מקצוע אמין לתיקון העבודה, תוכלו לפנות אלינו ולקבל את כל המידע הדרוש.